Weryfikacja zadłużenia – gdzie sprawdzić długi?

Paradoksalnie wielu dłużników nie wie, komu i ile ma zapłacić. Ten problem dotyka szczególnie osób, które wpadły w pętlę zadłużenia. Znalazłeś się w takiej sytuacji? Zapoznaj się z naszym poradnikiem – tłumaczymy, gdzie możesz sprawdzić swoje długi.

Dług może zmienić właściciela

Trudność w sporządzeniu listy wierzycieli, jest spowodowana przede wszystkim tym, że przeterminowane zobowiązania mogą zostać sprzedane. Jeżeli skorzystałeś z kredytu i nie spłaciłeś go, to po nieudanej próbie odzyskania pieniędzy bank może sprzedać zobowiązanie funduszowi sekurytyzacyjnemu lub firmie windykacyjnej. Gdy dochodzi do sprzedaży długu, wierzycielem przestaje być bank, a staje się nim nabywca.

Weryfikacja zadłużenia po cesji wierzytelności, czyli sprzedaży długów, jest utrudniona. Z pomocą przychodzą jednak bazy dłużników, do których informacje o zadłużeniu przekazują nie tylko banki, ale również dostawcy mediów czy operatorzy sieci komórkowych. Co więcej, w lipcu 2019 r. ma zacząć działać również Krajowy Rejestr Zadłużonych, o którym przeczytasz więcej w artykule Rejestr upadłości – gdzie szukać informacji o dłużnikach?.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie w BIK?

Jednym z najpopularniejszych biur informacji gospodarczej jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Przekazywane do niego dane pochodzą m.in. z banków. Swoje personalia możesz w nim sprawdzić bezpłatnie – raz na pół roku każdy z nas ma prawo do darmowego raportu (tzw. kopii danych). Aby go otrzymać, musisz złożyć wniosek:

osobiście w Centrum Obsługi Klienta BIK w Warszawie;

wysyłając go na adres BIK (we wniosku musisz podać swoje dane osobowe i PESEL);

elektronicznie po założeniu konta na stronie www.bik.pl.

Z otrzymanego raportu, dowiesz się m.in., kto dokonał wpisu, ile wynosi suma zaległości i jak duże jest opóźnienie w spłacie zobowiązania. Takie informacje wystarczą, aby dotrzeć do wierzyciela.

Weryfikacja zadłużenia w KRD i BIG Infomonitor

BIK nie jest jedynym biurem informacji gospodarczej. Aby sprawdzić swoje długi, powinieneś zajrzeć również do KRD (Krajowego Rejestru Długów) i BIG Infomonitor (Biura Informacji Gospodarczej Infomonitor). Z KRD współpracują m.in. dostawcy mediów i przedsiębiorstwa komunikacyjne. Z kolei BIG Infomonitor zbiera głównie informacje o niesolidnych przedsiębiorcach, ale to nie oznacza, że nie warto sprawdzić i tej bazy.

Jak zweryfikować swoje zadłużenie w KRD lub BIG Infomonitor? Wystarczy, że założysz konto odpowiednio na stronie www.konsument.krd.pl i www.big.pl. W przypadku drugiej bazy bezpłatny raport możesz pobierać raz na pół roku.

ERIF BIG – kolejna baza, w której warto sprawdzić zadłużenie

ERIF BIG to kolejna baza, do której mogła zostać przekazana informacja o Twoich przeterminowanych zobowiązaniach. Z tym biurem informacji kredytowej współpracują m.in. firmy z branży finansowej, operatorzy sieci komórkowych i dostawcy mediów.

Dane o sobie w ERIF BIG możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu, korzystając z serwisu infoKonsument.pl. Po dokonaniu rejestracjibędziesz mógł pobrać trzy typy raportów:

raport na swój temat – znajdziesz w nim informacje o tym, jak spłacałeś zobowiązania,

raport z rejestru zapytań – dowiesz się z niego, kto sprawdzał Cię w ciągu ostatniego roku,

raport o dokumencie – zajrzyj do niego, jeżeli zgubiłeś dowód tożsamości lub podejrzewasz, że Twoje dane mogły zostać skradzione.

Jak sprawdzić, czy mam długi w kancelariach komorniczych?

Sprawa niespłaconej pożyczki czy kary za jazdę bez biletu może mieć swój finał u komornika. Jeżeli otrzymałeś list z kancelarii komorniczej, nie będziesz miał problemu, by dowiedzieć się, gdzie jest teraz Twoja sprawa – wystarczy, że skontaktujesz się z komornikiem. Jeżeli postępowanie zostało umorzone, to do zapłaty pozostaną koszty komornicze. Może się również zdarzyć, że komornik przekaże sprawę do prowadzenia innemu komornikowi. Taką informację również uzyskasz w rozmowie z pracownikami kancelarii.

Pamiętaj, że komornik sądowy poda Ci jedynie informację, komu został wystawiony tytuł egzekucyjny. Jeżeli będzie to np. fundusz sekurytyzacyjny, będziesz musiał się z nim skontaktować, aby poznać pierwotnego wierzyciela. Komornik nie dysponuje takimi informacjami.

Ile wynosi moje zadłużenie?

Nie wystarczy jedynie sprawdzić, czy i gdzie masz długi. Drugim krokiem jest ustalenie ich wysokości. Taka informacja będzie niezbędna, jeżeli interesuje Cię upadłość konsumencka. Wysokość zadłużenia zmienia się w czasie, bo wierzyciele doliczają przysługujące im odsetki. Jeżeli sprawa miała swój finał w kancelarii komorniczej, dług powiększył się o koszty sądowe i egzekucyjne.

Gdy jednak znasz swoich wierzycieli, ustalenie kwot zadłużenia nie powinno Ci sprawić większej trudności – wystarczy, że skontaktujesz się z poszczególnymi bankami, firmami windykacyjnymi lub funduszami sekurytyzacyjnymi.

Dodaj komentarz