Jak żyć po upadłości konsumenckiej?

Z roku na rok upadłość gospodarczą ogłasza coraz więcej konsumentów. Osoby mające w planach złożenie wniosku, często zastanawiają się, jak będzie wyglądać ich życie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Czy jest się czego bać? Odpowiadamy na najczęściej zadawane naszym ekspertom pytania dotyczące życia po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Obawa o wierzycieli

Czy życie po upadłości konsumenckiej to dalsza walka z wierzycielami i zatrudnionymi przez nich specjalistami od windykacji? Taka obawa towarzyszy wielu osobom zamierzającym złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Tymczasem sprawa jest prosta – po ogłoszeniu upadłości, wierzyciele nie mają prawa dochodzić należności, nawet wówczas, gdy ich roszczenia nie zostały uregulowane w całościw trakcie trwania postępowania upadłościowego. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Takim są m.in. alimenty. Wierzyciel będzie miał prawo w dalszym ciągu do alimentów bieżących, może też częściowo odzyskać alimenty zaległe.

Życie po upadłości konsumenckiej to życie bez wezwań do zapłaty i kolejnych pism z kancelarii komorniczych. Dzięki oddłużeniu się dłużnik otrzymuje szansę na życie bez długów, a także psychicznej presji wywoływanej dotychczas przez wierzycieli.

Posiadane nieruchomości

W trakcie postępowania upadłościowego dochodzi do likwidacji majątku zadłużonej osoby. Inaczej mówiąc, musi ona mieć świadomość tego, że wartościowe ruchomości i nieruchomości zostaną sprzedane, a uzyskane w ten sposób środki zostaną przekazane na spłatę wierzycieli. Życie po upadłości konsumenckiej często zaczyna się z punktu wyjścia, czyli zarówno bez majątku, jak i długów.

Efektem przeprowadzenia postępowania upadłościowego jest pozbycie się przez dłużnika zaległych zobowiązań. Nie traci on jednak zdolności do czynności prawnych, a to oznacza, że może zakupić mieszkanie (również na kredyt). Co z nieruchomościami po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej? Wszystkie nieruchomości nabyte przez dłużnika już po ogłoszeniu upadłości są bezpieczne – dotychczasowi wierzyciele nie mogą dążyć do ich zajęcia, wyceny i sprzedaży w drodze postępowania egzekucyjnego.

Praca i założenie firmy

Jak wygląda codzienne życie po upadłości konsumenckiej? Czy dłużnik musi pracować lub otworzyć działalność gospodarczą? Chociaż nie ma przymusu pracy, to posiadanie zatrudnienia przez osobę będącej w trudnej sytuacji finansowej może działać na jej korzyść – ten fakt doceni sąd. Warto też pamiętać, że sąd może ustalić na maksymalnie trzy lata plan spłaty wierzycieli. O tym, czy dłużnik będzie objęty takim planem, decyduje głównie jego sytuacja materialna. Sąd bada jego możliwości zarobkowe, uzasadnione potrzeby i koszty utrzymania.

W stosunku do dłużnika-przedsiębiorcy, który nie złożył w ustawowym terminie wniosku o upadłość, może zostać zastosowany nawet na 10 lat zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Orzeczenie przed sąd takiego zakazu oznacza, że upadły nie będzie mógł prowadzić firmy czy zasiadać w zarządach spółek prawa handlowego.

Życie po upadłości konsumenckiej może być szczególnie trudne dla osób zobowiązanych do częściowej spłaty długów. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji dłużnik nie pozostanie bez środków do życia. Sądy dostosowują plany spłaty wierzycieli do możliwości dłużników. Co po upadłości z pensją? Czy jest ona zajęta przez syndyka, czy komornika? Nie – pracodawca nie będzie dokonywał żadnych potrąceń. Osoby ogłaszające upadłość konsumencką, które są rodzicami, nie muszą się też obawiać, że zostaną im odebrane dzieci. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Ogłoszenie upadłości konsumenckiej a opieka nad dzieckiem”.

Nowe zobowiązania

Co po upadłości konsumenckiej z zaciąganiem nowych zobowiązań? Czy były dłużnik ma szansę uzyskać pożyczkę lub kredyt bankowy? Od strony formalnej nie ma żadnych przeszkód, aby konsument, który ogłosił upadłość, zaciągnął nowe zobowiązania. W praktyce jednak bywa różnie. Przeszkodą może być wzmianka zamieszczona w BIK, z której pożyczkodawca dowie się, że osoba wnioskująca o kredyt czy pożyczkę ogłosiła upadłość.

Mimo że banki sprawdzają historię kredytową potencjalnych klientów w biurach informacji gospodarczych, to nie tylko na tej podstawie podejmują decyzję kredytową. Równie ważna jest zdolność kredytowa, czyli zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Osoba uzyskująca stały dochód ma sporą szansę na pożyczkę lub kredyt bankowy.

Życie po upadłości konsumenckiej to życie bez długów i majątku – każdy upadły zaczyna od nowa. Jeżeli chcesz pozbyć się długów, ze spłatą których dawno już sobie nie radzisz, nie zwlekaj. Kontaktując się z nami, masz szansę wyjść na prostą. Pomagamy w przygotowaniu wniosku oraz przeprowadzamy Klientów przez cały proces upadłości konsumenckiej. Jeżeli masz dodatkowe pytania o życie po ogłoszeniu upadłości gospodarczej, napisz lub zadzwoń do naszych doradców. Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz