Jak wyjść z długów? Pozbądź się długów raz na zawsze!

Jak wyjść z długów?

 

Z długami borykają się miliony Polaków. I choć wyjście z długów to proces wymagający poświęceń, osiągnięcie finansowej niezależności i odzyskanie spokoju ducha jest możliwe. Istnieje kilka sposobów, aby zwalczyć zadłużenie i wrócić do normalnego życia. Zastanawiasz się, jak pozbyć się długów? Interesuje Cię konsolidacja długów? Zapoznaj się z naszymi poradami – pokazujemy możliwości, dzięki którym pozbędziesz się przeterminowanych zobowiązań bez obawy o popadnięcie w jeszcze większe kłopoty finansowe.

Spłata długów – jak rozsądnie spłacać zobowiązania?

Masz stabilną pracę, z której uzyskujesz przychody na poziomie umożliwiającym spłatę zaciągniętych długów? Zacznij od ustalenia, kto jest Twoim wierzycielem i sporządzenia planu spłaty długów. Paradoksalnie wielu dłużników nie wie, komu i ile pieniędzy muszą oddać. Aby to ustalić, musisz przejrzeć otrzymaną korespondencję, zajrzeć do baz gromadzących informacje o zadłużeniu (BIK, KRD, ERIF BIG, BIG InfoMonitor, KRD) oraz skontaktować się z komornikami sądowymi. Dzięki temu będziesz wiedział, komu i ile musisz zwrócić.

Jak pozbyć się długów? Pamiętaj, że nawet jako dłużnik masz prawa. Nie zawsze jesteś też na straconej pozycji – wielu wierzycieli jest skłonnych do ugody w zakresie warunków spłaty należności. Właśnie dlatego wyjście z długów warto zaplanować – spróbuj:

  • Umorzyć część lub całość odsetek naliczonych od kwoty głównej bądź wstrzymać naliczanie dalszych odsetek – w ten sposób po prostu zaoszczędzisz.
  • Nakłonić wierzyciela do wycofania sprawy z sądu lub kancelarii komorniczej – sądowy nakaz zapłaty czy egzekucja komornicza oznaczają dla Ciebie dodatkowe, niemałe koszty.
  • Podpisz z wierzycielami ugody – dopilnuj, by w treści porozumienia znalazły się wszystkie ustalone warunki spłaty należności oraz by wysokość rat była dostosowana do Twoich możliwości finansowych.

Problemy finansowe masz już od paru lat? Jeżeli zastanawiasz się, jak wyjść z długów, zwróć uwagę na to, czy należności nie są przedawnione. Być może niektórych zobowiązań wcale nie będziesz musiał spłacać – większość długów przedawnia się po 6 latach, choć od tej zasady są wyjątki. Mandat za jazdę bez biletu środkami komunikacji miejskiej przedawnia się po roku, a zobowiązania z tytułu kredytu lub pożyczki po 3 latach. Jeżeli prowadziłeś działalność gospodarczą, to długi przedawnią się po 3 latach.

Na czym polega konsolidacja długów komorniczych?

Skąd wziąć pieniądze na spłatę długów, jeżeli wierzyciele nie są skłonni do wypracowania porozumienia? Są dwie szkoły spłacania długów:

  • Pierwsza polega na podziale zobowiązań, biorąc pod uwagę generowane przez nie koszty i spłacie w pierwszej kolejności tych najdroższych. Bardzo kosztowne są długi, które trafiły do kancelarii komorniczych – komornik pobiera opłaty egzekucyjne;
  • Druga sprowadza się do podziału zobowiązań od najmniejszej do największej kwoty i spłacania ich właśnie w takiej kolejności. To skuteczna pomoc wyjścia z długów dla osób, które chcą szybko zobaczyć efekty swoich działań.

Wybór pierwszego sposobu to w praktyce konsolidacja długów. Kredyt na spłatę długów, czyli tzw. kredyt konsolidacyjny, jest dobrym wyjściem w pierwszej fazie zadłużenia. Niestety, żaden bank nie udzieli takiego wsparcia osobie, której wynagrodzenie czy rachunek bankowy zostały zajęte przez komornika sądowego. Komisja Nadzoru Finansowego wymaga, by banki szacowały ryzyko kredytowe, co w praktyce sprowadza się do skrupulatnego sprawdzania sytuacji finansowej klienta.

Skoro kredyt na spłatę długów komorniczych i oddłużenie komornicze jest poza Twoim zasięgiem, to skąd wziąć pieniądze na spłatę długów? Pozostaje możliwość zaciągnięcia pożyczki konsolidacyjnej w prywatnej firmie pożyczkowej. Warto jednak wykazać się ostrożnością i dokładnie przeanalizować warunki, na jakich zostanie ona przyznana. W innym przypadku zamiast pomóc w wyjściu z długów, może ona przyczynić się do powstania pętli zadłużeniowej. 

Kredyt na spłatę długów komorniczych – czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy konsolidacja długów komorniczych to najlepsze rozwiązanie? Chociaż kredyt na spłatę długów komorniczych w banku będzie poza Twoim zasięgiem, pozostaje jeszcze możliwość skorzystania z prywatnej pożyczki. Czym różnią się te dwa produkty i na co trzeba uważać?

Konsolidacja długów, czyli kredyt na spłatę długów, to kredyt celowy. Jak działa kredyt konsolidacyjny? Jako dłużnik nie otrzymasz pieniędzy „do ręki” – bank przekaże przyznane Ci środki na rachunki bankowe Twoich wierzycieli. O taki kredyt na spłatę długów warto wystąpić, gdy tylko pojawią się pierwsze problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Wówczas konsolidacja długów pozwala zmniejszyć wysokość miesięcznych rat. Kosztem jest jednak wydłużenie okresu spłaty. Kredyty konsolidacyjne dzielą się na:

  • Kredyt na spłatę długów gotówkowy – charakterystyczne dla niego jest oprocentowanie wyższe niż dla kredytów hipotecznych.
  • Kredyt na spłatę długów hipoteczny – niższe oprocentowanie jest spowodowane tym, że wierzyciel zabezpiecza swoje roszczenie poprzez wpis w księdze wieczystej nieruchomości.

Pożyczka konsolidacyjna działa w sposób analogiczny do kredytu konsolidacyjnego, przy czym ten produkt oferowany jest też przez firmy pożyczkowe. Czy taka pożyczka to sensowna pomoc w spłacie długów? To zależy od warunków, na jakich zostanie udzielona. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić m.in. wysokość oprocentowania, wysokość prowizji i wysokość dodatkowych opłat, jakie naliczy pożyczkodawca. W porównaniu ofert pomocny będzie wskaźnik RRSO, który obrazuje całość kosztów. Z decyzją nie warto się spieszyć – w przeciwnym razie konsolidacja długów zamiast pomóc, przyczyni się do stworzenia pętli kredytowej.

Kto może pomóc wyjść z długów?

Zadajesz sobie pytanie: „kto może mi pomóc wyjść z długów”? Temat zadłużenia jest bardzo popularny, dlatego też możesz liczyć na wsparcie w tym trudnym czasie. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w napisaniu pism do wierzycieli, szukasz darmowej porady prawnej lub wsparcia psychicznego, zgłoś się do jednego z działających na terenie Polski stowarzyszeń pomagających osobom zadłużonym. Większość z nich funkcjonuje na rynku od wielu lat i oferuje bezpłatną pomoc zarówno lokalnie, jak i na odległość.

Pomoc w wyjściu z długów oferują również eksperci WyzerujDlugi.pl. Jeżeli nie masz szansy spłacić zobowiązań z uwagi na zdiagnozowaną chorobę czy kalectwo, pomożemy Ci w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Kompleksowo przygotowujemy wnioski o upadłość konsumencką, przedsiębiorców i spółek. Jesteśmy przy tym skuteczni – 98 proc. napisanych przez nas wniosków zakończyło się ogłoszeniem przez sąd upadłości. To realna pomoc i skuteczne oddłużanie komornicze. Wybierając nasze wsparcie, masz szansę wyjść z długów i zacząć wszystko od nowa.

Dłużnicy często bywają zdesperowani. Jeżeli nie chcesz znaleźć się w jeszcze większych kłopotach, pamiętaj, by rozważnie podchodzić do ogłoszeń, które zaczynają się od słów pomogę wyjść z długów. Sprawdź, czy osoba deklarująca pomoc jest prawnikiem lub czy działa w ramach stowarzyszenia. Poproś o referencje i je zweryfikuj. Pamiętaj też, by zapoznać się z treścią każdej umowy, którą zamierzasz podpisać. Niestety, nie każda oferta z gatunku pomogę wyjść z długów jest uczciwa.

Spłata długów – jak poradzić sobie psychicznie z przeterminowanymi zobowiązaniami?

Oddłużanie komornicze, poszukiwanie kredytu konsolidacyjnego i wreszcie odbieranie telefonów od windykatorów – spłata długów jest trudna również dla psychiki. U dłużników często pojawia się poczucie bezradności, mają oni obniżone poczucie własnej wartości. Dlatego sposobu na wyjście z długów nie można rozpatrywać jedynie w aspektach formalnych – na sprawę trzeba spojrzeć holistycznie.

Czujesz, że przydałaby Ci się pomoc psychologiczna? Nie bój się o nią poprosić – rozważ skorzystanie z pomocy lekarzy, skontaktuj się ze stowarzyszeniami, które oferują wsparcie psychologa. Życie z długami to życie w stresie. Ten z kolei sieje spustoszenie w organizmie, a czasem uniemożliwia podejmowanie racjonalnych decyzji. Wyciągając rękę po pomoc, masz szansę szybciej „stanąć na nogach”.

Pomoc w wyjściu z długów – upadłość konsumencka

Jeszcze kilka lat temu oddłużanie komornicze w postaci upadłości konsumenckiej było niedostępne dla wszystkich zadłużonych, gdyż musieli oni posiadać majątek. Dziś złożenie wniosku o upadłość konsumencką kosztuje zaledwie 30 zł. Jeżeli nie masz perspektyw na spłatę zadłużenia, nie czekaj – złóż wniosek o upadłość konsumencką. Ogłaszając ją, masz szansę na całkowite oddłużenie. Aby jednak sąd przychylił się do Twojego wniosku, musisz napisać solidne uzasadnienie. Możemy Ci w tym pomóc – zajmujemy się przygotowywaniem dokumentów do sądu i reprezentacją klientów w sprawach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Od 24 marca 2020 r. zmieniają się zasady upadłości konsumenckiej. Jeżeli chcesz wyjść z długów, ogłaszając upadłość konsumencką, skontaktuj się z nami. Po zapoznaniu się z Twoją sprawą, podpowiemy Ci, czy lepiej złożyć wniosek od razu, czy też poczekać z decyzją do momentu wejścia w życie nowych przepisów.

Wyjście z długów pozostałych po prowadzeniu firmy – upadłość dla firm

Również niewypłacalni przedsiębiorcy mogą ogłosić upadłość przedsiębiorcy. Są dwa wyjścia z długów powstałych w czasie prowadzenia działalności gospodarczej:

  • Ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy lub spółki – w tym przypadku potrzebne będą środki finansowe, by sąd rozpatrzył wniosek pozytywnie.
  • Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – przedsiębiorca może uzyskać status konsumenta i następnie skutecznie ubiegać się o ogłoszenie bankructwa w drodze upadłości konsumenckiej.

Jeżeli chcesz pozbyć się długów pozostałych po działalności gospodarczej i potrzebujesz wsparcia merytorycznego, skontaktuj się z nami. Chętnie poznamy Twoją sprawę i pomożemy Ci wyjść z długów. Wskażemy Ci również która opcja – ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy czy ogłoszenie upadłości konsumenta – będzie bardziej korzystna w Twojej sytuacji.

Pamiętaj, że jako niewypłacalny przedsiębiorca masz obowiązek złożyć wniosek o upadłość – w przeciwnym razie możesz ponieść określone przepisami sankcje.

Zadłużenie nie musi oznaczać kłopotów finansowych do końca życia. Istnieją sposoby, które pozwalają pozbyć się obciążenia finansowego. Jeżeli interesuje Cię pomoc w wyjściu z długów, napisz lub zadzwoń do nas. Eksperci z WyzerujDługi.pl wiedzą, jak skutecznie pozbyć się przeterminowanych zobowiązań.

Dodaj komentarz